تبلیغات
>Biology Convocation of DUBS - بیرونی

>Biology Convocation of DUBS

>>> انجمن زیست شناسی دانشگاه علوم پایه دامغان

یکشنبه 14 شهریور 1389

بیرونی

نویسنده: BCDS   طبقه بندی: زندگی، مناسبت ها، دانشگاه، خبر، 

سلام

قدیم ها هم چه القاب بامزه ای داشتندها!

بیرونی!!!

چنان كه خود گفته است، پدرش را در پی بدگویی حسودان از دربار راندند و به ناچار در یكی از روستاهای پیرامون خوارزم ساكن شدند و چون برای مردم روستا بیگانه بودند، به بیرونی شهرت پیدا كردند. برخی نیز گفته‌اند چون در بیرون شهر كاث، كه پایتخت خوارزم بود، به دنیا آمد، به این نام شهره گشت. 

اون زمان نمی شد آدم فامیلیش رو عوض کنه 

به هر حال امروز قراره تولد بگیریم برای جناب آقای ابوریحان بیرونی دامغانی - ما هم چون ساختمانی در دامغان به اسم ایشان داریم فلذا حق داریم به القاب عالی ایشان اضافه کنیم خیلی هم اعتراض کنید یک جامع هم اضافه تر می کنیم ها ! -


ساختمان ابوریحان


خیلی گشتم تا یه مطلب جامع و کاملتر نسبت به بقیه پیدا کنم  که لینکش رو واستون میذارم

مطالب جالبی داره 

با اینکه کمی طولانیه ولی به شدت جالبه و فکر نمی کنم اطلاعات کاملتر و خلاصه تری بتونید جای دیگه پیدا کنید

پس از دستش ندید

ابوریحان بیرونی؛سرآمد دانش و فخر ایران زمین


ازین به بعد هرکی ازتون پرسید ابوریحان بیرونی کی بود باید مثل بلبل همه زندگیشو بلد باشید ،هرچی نباشه اسم یکی از ساختمون های دانشگاه دامغان که می باشه

ز گهواره تا گور دانش بجوی
که روزی به سختی بیفتی چو مور

دانشجوی خارجی
بیرونی از نگاه دیگران : 
 
بیرونی هر چند در روزگار خود چندان شناخته نبود و پس از آن نیز كم‌كم به فراموشی سپرده شد، اما در سده‌های اخیر بار دیگر كشف شد و جایگاه شایسته‌ی او در علم و فرهنگ بیش از پیش روشن شد. هر چند در دوره‌ی ترجمه‌ی آثار عربی به لاتین، اثری از بیرونی به لاتین ترجمه نشد، اما اكنون ترجمه‌ی كتاب‌های مهم او به زبان‌ها مهم دنیا انجام شده است و كارل ادوارد زاخاو از برجسته‌ترین مترجمان آثار اوست. 
زاخاو كه به ترجمه‌ی الاثار الباقیه و تحقیق ماللهند پرداخته، در شناساندن بیرونی به جهان غرب نقش چشمگیری داشته است. او پیرامون درست‌كاری بیرونی در كار پژوهش می‌گوید: 


"وی هم نسبت به شخص خویش و نسبت به دیگران، داوری سخت‌گیر است. چون خود به حد كمال صادق است، از دیگران نیز خواستار راستی و درستی است. ." 

جرج سارتن، بنیان‌گذار رشته‌ی تاریخ علم، كه كتابی با نام مقدمه‌ای بر تاریخ علم نوشته است، دوره‌ی تاریخ علم را به فصل‌هایی بخش كرده و هر فصل را كه شامل معرفی فعالیت‌های علمی نیم سده است، به نام یك دانشمند بزرگ نام‌گذاری كرده است. فصل 33 از كتاب او به عصر بیرونی نام‌گذاری شده است و دلیل این كار را چنین بیان كرده است: 
"گزاف نخواهد بود اگر بگوییم كه این دوره نشانه‌ی اوج تفكر قرون وسطایی بود. رهبران بزرگ چنان فراوان بودند؛ ابن‌یونس، ابن‌هیثم، بیرونی، ابن سینا، علی‌بن‌عیسی، كرجی، ابن‌جبرول كه دست كم برای لحظه‌ای تاریخ‌نگار را مبهوت می‌كنند. گرچه همه اینان مردان ممتازی به شمار می‌رفتند، اما دو تن، سر و گردنی از دیگران بر تر بودند. برونی و ابن‌سینا. بیش‌تر به خاطر اینان بود كه آن عصر، این چنین درخشان و برجسته می‌نمود.

 این دو تن، كه به طریقی یكدیگر را می‌شناختند، با هم تفاوت بسیار داشتند. برونی نشان‌گر روحی پرتكاپو و نقاد بود و ابن‌سینا دارای روحیه‌‌ی تركیبی بود. بیرونی بیش‌‌تر كاشف بود و از این لحاظ، به آرمان علمی جدید نزدیك‌تر شد. ابن‌سینا یك سازمان دهنده، جامع‌العلوم و فیلسوف به شمار می‌آید. هر دو در وهله‌ی اول به یك اندازه‌ اهل علم بودند و دشوار است یكی از این دو را برگزینیم. مگر به خاطر این مورد تصادفی كه زندگی بیرونی، این عصر را كامل‌تر در بر می‌گیرد و از این رو می‌توان گفت معرف كامل‌تر است.


چه خوش خط بوده!
عکس چون بزرگه تو قالب وبلاگ جا نمیشه ، نخواستم اندازه عکس رو کوچیک کنم ؛ برای کامل دیدن عکس یا عکس رو توی پنجره دیگه باز کنید یا ذخیره ش کنید بعد ببینید

منابع دیگر :


پی نوشت :
توی پستی که نوشتم یه ایرادی هست که از عمد گذاشتم - فقط هم بچه های دانشگاه متوجه میشن - هرکی پیداش کنه جایزه داره - واقعا جایزه می دم -
ببینم کی حواسش جمعه

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :